دسترسی یه خرید اینترنتی در تمام نقاط جهان، تنها یکی از قابلیت‌های جدیدی است که انقلاب دیجیتالی هم برای مشتریان و هم برای شرکت‌های فعال در بازار خلق کرده است. خرید اینترنتی با وجود راه‌های محتلف آن همچون فروشگاه‌های موبایلی یا تحت وب، شبکه‌های اجتماعی و ...، بستری را فراهم کرده است که فروشندگان دغدغه‌ی نبود راه‌های ارتباطی با مشتریان را نداشته باشند و تنها به این فکر کنند که از کدام یک از آن‌ها با مشتریان ارتباط برقرار کنند.

   ایالحال، در ابتدا به مزایای اینترنت و خرید اینترنتی برای خریداران اشاره می‌شود. البته نباید نادیده گرفت که برخی از این موارد مرتبط با خریداران به صورت غیرمستقیم هم فوایدی برای شرکت‌ها و فروشندگان نیز دارند که نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

۱افزایش چشمگیر قدرت خریدار:

   امروزه تنها با یک کلیک، خریداران می‌توانند رقبا و محصولاتشان را با هم مقایسه کرده و پاسخ‌های خود را در کسری از ثانیه دریافت کنند. دیگر نیازی به رانندگی تا فروشگاه و پارک، انتظار در صف اتوبوس و جر و بحث با فروشندگان هم ندارند.

   حتی در مواردی می‌توانند قیمت‌های درخواستی خود را تعیین کنند (مثلا در مورد هتل و بلیت هواپیما) تا عرضه‌کنندگانی که می‌توانند شرایط خریدار را فراهم کنند با او تماس بگیرند، به عبارتی به یک مناقصه دست بزنند. خریداران می‌توانند با دست به دست دادن به دیگران و افزودن حجم خریدشان، از تخفیف بیش‌تری بهره‌مند شود.

۲) دسترسی به انواع بیش‌تری از کالاها و خدمات:

   امروزه خریداران می‌توانند تقریبا هر آنچه را که می‌خواهند از طریق اینترنت سفارش دهند (در کشور خودمان هم مسیر توسعه‌ی ‌تجارت و کسب‌وکار اینترنتی به این هدف تمایل دارد) مانند اثاثیه‌ی منزل، ماشین‌های شست‌وشو، مشاوره‌ی مدیریتی یا حقوقی و حتی دارویی.

   به عنوان مثال آمازون خود را بزرگ‌ترین فروشگاه کتاب با بیش از سه میلیون جلد کتاب معرفی می‌کند؛ شرایطی که هیچ فروشگاه کتاب فیزیکی نمی‌تواند از پس آن برآید و خریداران نیز قادرند که، این کالاها را از سرتاسر جهان سفارش دهند!

   این امر برای مردم کشورهایی که با قیمت‌های بالا سروکار دارند، موقعیتی ویژه به حساب می‌آید. به این معنا که خریداران در کشورهای با هزینه و قیمت بالا می‌توانند با سفارش کالاها و خدمات مورد نیاز به کشورهای ارزا‌ن‌تر از میزان هزینه‌های خود بکاهند.

۳) کسب اطلاعات فراوان در مورد تقریباً همه چیز:

   خریداران می‌توانند تقریبا تمامی روزنامه‌های جهان از اقصی نقاط آن را بخوانند و به دایره‌المعارف‌ها، فرهنگ‌های لغت، اطلاعات پزشکی، رتبه‌بندی‌فیلم‌ها، گزارشات مصرفی و بی‌نهایت منابع اطلاعات آنلاین دسترسی داشته باشند.

۴) سهولت بیش‌تر در سفارش دادن، روابط متقابل و تحویل گرفتن سفارش:

   مشتریان امروزی می‌توانند از خانه، دفتر کار و حتی از طریق تلفن همراه، به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی هفت روز هفته سفارشات خود را ارائه بدهند؛ در ضمن این محصولات در کم‌ترین زمان به دست آن‌ها می‌رسد

۵)قابلیت تبادل نظر در مورد محصولات و خدمات:

   امروزه مشتریان می‌توانند با ورود به اتاق‌های گفت‌وگو (Chatrooms) در برخی حوزه‌های مورد علاقهء مردم به مبادلهء اطلاعات و عقاید بپردازند.

قابلیت‌هایی که پدیده‌ی اینترنت برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱) شرکت‌ها می‌توانند کانال‌های اطلاعات و فروش جدیدی (از طریق اینترنت) با دسترسی جغرافیایی گسترده‌تر ایجاد کنند تا از طریق آن به اطلاع‌رسانی و ترفیع محصولات و کسب‌وکارشان در سراسر گیتی بپردازند. از مجرای به راه انداختن وب‌سایت، شرکت‌ها می‌توانند محصولات، تاریخ و فلسفه‌ی کسب‌وکار، فرصت‌های شغلی و دیگر اطلاعات مورد علاقه‌ی بازدیدکنندگان را ارائه کنند. برخلاف آگهی‌ها و بروشورهای سابق، اینترنت به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که حجم زیادی از اطلاعات را انتقال دهند.

۲) شرکت‌ها می‌توانند درباره‌ی بازار، مشتریان فعلی، مشتریان بالقوه و رقبا اطلاعات کامل‌تر و غنی‌تری را به دست آورند. آن‌ها همچنین می‌توانند تحقیقات بازاریابی را از طریق اینترنت و با ترتیب دادن گروه‌های کانون، ارسال پرسش‌نامه و جمع‌آوری داده‌های اولیه از چندین طریق مختلف به انجام برسانند.

۳) به واسطه‌ی حضور اینترنت، شرکت‌ها می‌توانند یک اینترانت خصوصی که ارتباطات داخلی میان کارکنان را تسهیل و تسریع می‌کند راه‌اندازی کنند و از آن طریق کارکنان سوالات خود را از هم بپرسند، پیشنهادات و توصیه‌های دیگران را دریافت کنند و اطلاعات لازم را از وب کامپیوتر مادر شرکت بارگیری و بارگذاری کنند.

۴) شرکت‌ها قادرند ارتباطات دو‌طرفه با مشتریان بالفعل و بالقوه داشته باشند و در ضمن مبادلات کارآتری داشته باشند. اینترنت، ارسال و دریافت نامه را تسهیل کرده است (از راه ایمیل) و شرکت‌های بیش‌تری با استفاده از اکسترانت، تبادل اطلاعات، سفارش‌دهی و سفارش‌گیری و سیستم پرداخت کارآمدتری با توزیع‌کنندگان و تأمین‌کنندگان خواهند داشت.

۵) شرکت‌ها می‌توانند به ارسال آگهی‌ها، کوپن‌های تخفیف، نمونه‌ها و اطلاعات به مشتریانی باشند که این اقلام را تقاضا کرده‌اند و یا اجازه‌ی ‌ارسال آن‌ها را به شرکت مزبور داده‌اند.

۶) شرکت‌ها می‌توانند محصولات و خدمات خود را با استفاده از اطلاعات پایگاه داده‌ها درباره‌ی تعداد بازدیدکنندگان از سایت و همچنین تناوب بازدید، برای مشتریان درخواستی کنند.

۷) شرکت‌ها قادر به بهبود خرید، استخدام، آموزش و ارتباطات داخلی و خارجی (حتی بین‌المللی) هستند.

۸) شرکت‌ها می‌توانند به وسیله‌ی مقایسه قیمت‌های رقبا در اینترنت، صرفه‌جویی معتنابهی داشته باشند و نیز با خرید از مزایده‌ها، همچنین بسیاری از آن‌ها در حال فراهم آوردن محصولات آموزشی اینترنتی هستند که می‌توانند به وسیلهء آن کارکنان، ‌واسطه‌ها و نمایندگی‌ها را با هزینه‌ی کم‌تری آموزش دهند.

۹) شرکت‌ها با صرفه‌جویی قابل ملاحظه در هزینه و در حالی که دقت و کیفیت خدمات خود را بهبود می‌دهند در لجستیک و عملیات خود ترقی می‌کنند.

۱۰) بازاریابان انقلابی، نسبت به درستی، صداقت، شرافت نام تجاری‌شان و همچنین نسبت به کیفیت آن، حساسیت و وسواس دارند. دسترسی همگانی باعث انطباق محصول با نام تجاری می‌شود که خیال بازاریابانان را راحت می‌کند.

   این را تصور کنید که فروشندگانی که فعالیت خود را به بستر وب بسط داده‌اند، با اضافه شدن دسترسی خرید اینترنتی از طریق موبایل (همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد)، تأثیری به چه اندازه در مقدار فروششان به وجود خواهد آمد! دسترسی همگانی یا یونیورسال در دنیای اینترنت برای کسب‌وکارها، با این سرعت پیشرفت تکنولوژی، تقریباً به چیزی تبدیل شده که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و باعث شده که خریداران و مشتریان به ندرت پیش می‌آید که سهولت خرید اینترنتی و همچنین سرعت آن را، به چیزی ببخشند و همیشه از آن در صورت وجود، استفاده خواهند کرد. حال از نظر ما وقتش رسیده که تغییر را در کسب‌وکارهای سنتی اعمال کرده و آن‌ها را به سمت تکنولوژی تکانی بدهیم!

پی‌نوشت: این نوشته برگرقته از یکی از مقالات شهرام خلیل‌نژاد‌، دانشجوی دکترای بازاریابی در دانشگاه علامه طباطبایی است.