بحث ما، این نیست که کدام سیستم عامل برتر است. می‌خواهیم ببینیم که از دید سفارش‌دهنده‌ی اپلیکیشن و برنامه‌نویس، اندروید و iOS چه فرقی دارند. در کدام یکی از این‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟ اگر می‌خواهیم در رشته فعالیت کنیم، در کدام پلت‌فرم جلو برویم؟

مطمئنا، برای این سوال پاسخی قطعی وجود ندارد. هرکس، با توجه به شرایطش بین این دو سیستم‌عامل یکی را انتخاب می‌کند. موضوع دیگری هم وجود دارد؛ سیستم‌عامل‌های دیگر. سهم سیستم‌عامل‌های دیگر از بازار بسیار کم ( چیزی کم‌تر از پنج درصد) است. پس عطایشان را به لقایشان می‌بخشیم!

 

کاشت، داشت، برداشت و پخت، در برابر خرید غذای آماده

 

اولین فرق بین اندروید و iOS، متن‌باز بودن اندروید است. تصور کنید که در زمان رانندگی، می‌توانید تمام قطعات خودرو را از نزدیک ببینید، سطح‌شان را بررسی کنید و حتی ریزترین ذرات فلز را هم با میکروسکوپی قدرتمند تماشا کنید. مطمئنا چنین ماشینی، با دیگران متفاوت خواهد بود.

اولین نتیجه، این است که می‌توانید در تمام سطوح نرم‌افزاری کامپیوتر تغییر ایجاد کنید. این ویژگی به درد کسی می‌خورد که بخواهد به کارهای علمی و تحقیقاتی بپردازد. کسی که در بازار اپلیکیشن فعالیت می‌کند، با سطوح عمیق نرم‌افزار کاری ندارد؛ پس بهتر است از این مورد بگذریم.

دومین نتیجه، این است که سازنده‌های مختلف موبایل می‌توانند از اندروید استفاده کنند. در دنیا، چندین شرکت گوشی‌های موبایل‌شان را با استفاده از اندروید می‌سازند؛ اسم‌شان را هم حتما شنیده‌اید. برای سفارش‌دهنده‌ی اپلیکیشن، این ویژگی اندروید می‌تواند بسیار مثبت باشد. اپلیکیشن شما همه‌جا و در دست همه استفاده می‌شود. چه کسی از این موضوع بدش میاید؟

ولی همین موضوع می‌تواند فضا را برای برنامه‌نویس تنگ کند. وقتی برنامه نوشته می‌شود، مشخص نیست که چه گوشی و چه ورژن سیستم‌عاملی می‌خواهد آن را بپذیرد. البته این مشکل آن‌چنان جدی نیست. برای مثال در تمام اپلیکیشن‌هایی که تا به حال تولید کرده‌ایم، حتی ده مورد هم مشکل نداشتیم.

سومین نتیجه، این است که هر قسمت اندروید از یک‌جا آمده است. خودش را شرکت «اندروید» (قبل از این که توسط گوگل خریده شود) ساخته است، برنامه‌های اصلی‌اش مثل جیمیل و گوگل پلاس را گوگل ساخته، نرم‌افزار توسعه‌اش را شرکت «جت‌برینز» (JetBrains) ساخته است (البته این نرم‌افزار را هم گوگل خریده‌است!) و سخت‌افزارش را شرکت‌های مختلف دنیا می‌سازند. شاید به همین دلیل باشد که اپلیکیشن‌های کاربردی، روی iOS بهتر از اندروید جواب می‌دهند.

ولی مهم‌ترین نتیجه، قیمت گوشی‌های اندرویدی است. شرکت‌های مختلفی از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند و به دلیل رقابت با هم، مجبورند تا قیمت‌شان را پایین بیاورند. ولی اپل هیچ رقیبی ندارد. به گفته‌ی وال‌استریت ژورنال، 92 درصد از سود بازار موبایل برای شرکت اپل است؛ شاید به این خاطر که می‌تواند قیمت‌اش را تا جایی که می‌خواهد بالا ببرد. همین ارزان بودن، باعث می‌شود تا اندروید میان ما بیشتر استفاده شود. بیش از 90 درصد اسمارت‌فون‌های ما ایرانی‌ها، اندروید هستند. به عنوان سفارش دهنده‌ی اپلیکیشن، این را در نظر داشته باشید که نسخه‌ی iOS، فقط قرار است جنس‌تان را جور کند و در اندروید، بیشتر دیده می‌شوید.

این نوشته، ادامه دارد.