دو راه داریم؛ یا کارمان نوشتن برنامه‌های اندروید باشد، یا iOS. البته این در صورتی است که بخواهیم برنامه‌نویس موبایل باشیم؛ وگرنه برای هر کاری می‌توان برنامه‌نویسی کرد و زبانی جداگانه یاد گرفت.

فرقی نمی‌کند که برای چه کاری برنامه‌نویس شوید. در اولین قدم باید مفاهیم اولیه‌ی برنامه‌نویسی، الگوریتم‌ها، شی‌گرایی و (با عرض معذرت) زبان انگلیسی را بشناسید. برنامه‌نویسی موبایل هم از این موضوع خارج نیست؛ پیش از هرچیز برای یادگیری‌اش الگوریتم‌ها، مبانی شی‌گرایی و انگلیسی میاموزیم.

قرار نیست به کلاس‌های زبان انگلیسی برویم و تافل بگیریم. مهم این است که بتوانیم فروم‌های انگلیسی را بخوانیم، به خواندن متن‌های عمومی مسلط شویم و از لغت‌های تخصصی سر در آوریم. بخش بزرگی از این یادگیری حین کار انجام می‌شود. ولی برای این که شروع کنید، بهتر است با زبان آشتی کنید و شروع به خواندن کنید. برای این کار، می‌توانید از اپلیکیشن «کاسکو» (Casco) استفاده کنید.

در اولین قدم، مترجم‌های آنلاین مثل «گوگل ترنزلیت» (Google Translate) را کنار بگذارید. در قدم بعدی، دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی را هم کنار بگذارید. زمانی که با دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی (مثل Oxford Elementry یا آکسفورد المنتری) کار می‌کنید، برای هر لغت مجبور به انگلیسی خواندن می‌شوید. البته اگر لغت‌ها را در گوگل همراه با Define سرچ کنید، می‌توانید معنای آن‌ها را به انگلیسی بخوانید. این کار در ابتدا بسیار سخت است. ولی بعد از مدتی انگلیسی‌تان به قدری قوی می‌شود که خودتان باورتان نشود.

در قدم بعدی، با خودتان عهد ببندید که به جای پرسیدن، سرچ کنید. به احتمال زیاد، هر مشکلی که با آن بر بخورید، قبلا برای کسی پیش آمده است. در چنین مواردی، مردم در انجمن‌ها (Forums) سوال‌شان را مطرح می‌کنند و دیگران به آن پاسخ می‌دهند. با سرچ، به این سوال و جواب‌ها خواهید رسید. البته برای این کار باید انگلیسی سرچ کنید.

مهارت دیگری که بعد از انگلیسی خواهید آموخت، نوشتن و درک الگوریتم‌ها است. احتمالا الگوریتم را بشناسید؛ مفهومی که انجام هر کاری را مرحله به مرحله توضیح می‌دهد. این مهارت بسیار مهم است. در باره‌ی اهمیت‌اش همین را می‌گوییم که نوشتن برنامه، فقط ترجمه کردنش به زبان کدها است. ولی اصل برنامه، الگوریتمی است که از ابتدا نوشته‌ایم. برای این که الگوریتم‌ها را بشناسید، بهتر است کتاب «مبانی کامپیوتر و برنامه‌نویسی» (نوشته‌ی دکتر ناصر قاسم آقایی) را بخوانید. با خواندن این کتاب، مفاهیم اولیه‌ی کامپیوتر را هم درک خواهید کرد و چراغ برایتان روشن می‌شود.

درباره‌ی شی‌گرایی نمی‌توان زیاد صحبت کرد. شی‌گرایی، مفهومی است که در بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌شود. اگر بخواهید برای موبایل هم اپلیکیشن بنویسید، نیاز به یادگیری این مفهوم دارید. الآن نمی‌توانیم از شی‌گرایی صحبت کنیم؛ برای این کار نیاز است تا برنامه‌نویسی را بشناسید.

حالا می‌خواهیم به سراغ انتخاب بین اندروید و iOS برسیم. برای این که با این دو سیستم‌عامل بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که این پست را بخوانید. ولی قبل از آن، یک مورد را در نظر داشته باشید.

برنامه‌نویس اندروید، با هر سیستمی می‌تواند کار کند. ولی کسی که بخواهد در iOS کار کند، نیاز به کامپیوتر Mac (کامپیوترهای ساخت شرکت اپل) دارد. همین موضوع باعث شده که برنامه‌نویس‌های iOS کمتر از همکاران اندرویدی‌شان باشند و در نتیجه، حقوق‌شان هم بالاتر برود. البته این شرایط برای حال حاضر است؛ شاید چند سال بعد چنین چیزی را مشاهده نکنیم.

در یک کلام بگوییم؛ بین اندروید و iOS آنقدرها که تصور می‌کنیم تفاوت نیست. مهم این است که بخواهیم برنامه‌نویس باشیم یا نه. اگر علاقه داشته باشیم، شاید یک مک‌بوک دست دوم ارزان‌قیمت هم بتواند کار را راه بیاندازد. مهم این است که به کامپیوتر و برنامه‌نویسی‌اش علاقه داشته باشید.