حجت الاسلام والمسلمین مرتضی واعظ جوادی رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در آئین رونمایی از این سامانه با تبریک عید مبعث گفت: قرآن همواره محل بعثت فکری و فرهنگی است چرا که اثری جهانی است و متعلق به همه انسانها برای تولید اندیشه و تفکر، باید مبتنی بر نگاه جهانی باشیم.
وی گفت: اندیشه‌های آیت‌الله جوادی آملی دارای نگاهی وحدت آمیز و جهانی است و این مسئله در آثار ایشان مشهود است.
وی با تقدیر از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب تهران به شکوه عظمت و عزت این رویداد فرهنگی اشاره کرد و گفت: مرکز بین‌المللی اسرا گامی بلند در جهت ارتباط ناشران و اصحاب علم و فرهنگ با جهان برداشته است البته ما در زمینه عرضه اندیشه ها و افکارمان در جهان تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم وگامی که نشر اسرا اخیرا تحت عنوان سامانه جامع کتاب الکترونیک ایران برداشته است، گامی است در جهت معرفی این اندیشه ها و افکار.
 این سامانه  امکان بارگذاری و دریافت فایل دیجیتال تعداد زیادی از کتاب ناشران را در سطح جهانی فراهم کرده است ضمن اینکه لایه‌های امنیتی متعددی برای رعایت حریم و حقوق استفاده کنندگان از این فضا در آن تامین شده است.
در این مراسم همچنین علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تحولات شگرفی که در حوزه فضای مجازی بوجود آمده است گفت: در طول یک دهه گذشته می بینیم که فضای مجازی به سرعت گسترش و توسعه پیدا کرده و علوم و دانش های بشری هم اکنون در این فضا در دسترس همگان است
وی با بیان اینکه در حال حاضر تولیدات هنری زیادی مثل فیلم های سینمایی در فضای مجازی قابل مشاهده است گفت: در گزارشی که اخیرا به دست من رسیده بود، اعلام شده بود که در سایت یوتیوب در هر دقیقه ۳۰۰ ساعت فیلم بارگذاری می شود که این حجم زیادی از اطلاعات را در بر می گیرد.
وزیر ارشاد با بیان اینکه کتاب فیزیکی همواره ارزش خود را خواهد داشت و ما هیچگاه از مطالعه آن بی نیاز نخواهیم بود در عین حال گفت:  فضای مجازی فضای گسترده ای است که در آن امکان انتقال اطلاعات و داشته های علمی به خوبی فراهم شده است.
جنتی با اشاره به دشوار هایی که در گذشته برای توزیع کتابهای ایران در برخی کشورهای منطقه وجود داشته است گفت: گاهی ما فکر می کردیم که چگونه می توانیم یک کتابمان را از مرز عربستان وارد این کشور کنیم و به دست مخاطبانش برسانیم. محدودیت های زیادی در این زمینه داشتیم ولی الان باتوجه به امکاناتی که در فضای مجازی بوجود آمده است ما به راحتی می توانیم کتابمان را نشر دهیم و در سطح اینترنت آن را به دست مخاطبش برسانیم.
وی در عین حال به برخی کتابهای نامناسبی که ممکن است فکر مخاطبان را تهدید کند اشاره کرد و گفت: ممکن است برخی اطلاعات و کتابهای نامناسب ومضر هم در فضای مجازی عرضه شود اما تعداد آنها در برابر دریایی از اطلاعات که در این فضا عرضه می شود، اندک است. به هر حال این یک فضای دو سویه است و ما باید هم از اطلاعاتی که در آن وجود دارد بهره بگیریم و هم اطلاعات خود را به سمع و نظر دیگران برسانیم.
جنتی در پایان سخنانش با قدردانی از توجه آیت الله جوادی آملی به حوزه کتاب و شکل گیری سامانه جامع کتاب الکترونیک با موافقت ایران اگر چه اقدامات مشابه دیگری هم در این خصوص انجام شده است اما این سامانه نکات مثبت بسیاری هم دارد که می تواند برای ناشران کاربردی باشد.