موضوعی که همه‌ی ما می‌دانیم، این است که در حال حاضر، اپلیکیشن‌های موبایل از تمام رسانه‌های دیگر برد بیشتری دارند. زمانی بهترین کار، آگهی دادن در روزنامه‌ها و مجلات بود. بعد نوبت وب‌‌سایت رسید و الآن، نوبت اپلیکیشن‌های موبایل است.

چت یاهو را یادتان است؟ وبلاگستان را چه‌طور؟ هرکسی به اینترنت دسترسی داشت، در این شبکه‌ها می‌گشت تا با دیگران ارتباط داشته باشد. الآن دیگر اثری از آن‌ها نیست. کافی است به دور و بر خودتان نگاهی بیاندازید؛ کسی به دنبال گروه‌های چت یاهو نیست. کسی خواننده‌ی ثابت بلاگ نیست. کامنت‌ها هم محدود شده‌اند و کسی حوصله‌اش را ندارد. در نهایت، به دنبال کلید قلب‌شکلی می‌گردند که رویش کلیک کنند. البته کلیک نمی‌کنند؛ کلید را لمس می‌کنند.

به جای این کارها، تا دل‌تان بخواهد در گروه‌های تلگرامی و واتس‌اپی می‌چرخیم. الآن تلگرام است، دیروز واتس‌اپ بود و فردا هم لابد برنامه‌ی دیگری است. ولی یک چیز ثابت مانده است؛ آن هم روند این تغیر. مردم از دسکتاپ، به صفحه‌های موبایل آمده‌اند.

شاید به همین دلیل باشد که اینستاگرام و تلگرام این‌قدر طرفدار دارند. شاید به همین دلیل است که فیسبوک و گوگل، برای تمام سرویس‌هایشان اپ موبایل تولید می‌کنند. شاید به همین دلیل باشد که تمام وب‌سایت‌های معروف نسخه‌ی موبایل‌شان را هم تولید می‌کنند. الآن، بیشتر مردم به جای کامپیوتر و دسک‌تاپ، با اپلیکیشن موبایل در شبکه می‌چرخند.

زمانی که به  صفحه‌ی موبایل‌تان نگاه می‌کنید، تعداد زیادی آیکون رنگ و وارنگ می‌بینید. این آیکون‌ها با اسم اپلیکیشن شناخته می‌شوند. ولی بهتر است به این هم توجه کنیم که این، سر کوه یخ است. قسمت اعظم کوه یخ، زیر دریا است و دیده نمی‌شود. شاید اگر آن قسمت نبود، کوه یخی هم وجود نمی‌داشت.

عکس از inmagine.com

زیر این کوه یخ، چند چیز وجود دارد.

  • سیستم مدیریت محتوا:

فرقی نمی‌کند که چه اپلیکیشنی داشته باشید. در هر صورت، محتوایی داخلش وجود دارد که باید مدیریت شود. مردم در اپلیکیشن شما چیزهایی را می‌خوانند که باید روزانه تغییر کند. مثلا آموزشگاهی را در نظر بگیرید که با استفاده از یک اپلیکیشن، می‌خواهد کلاس‌های مجازی تشکیل دهد. برنامه‌ی کلاس‌ها، اخبار آموزشگاه، معرفی دوره‌ها و مدرس‌ها و شاید آدرس دفتر آموزشگاه، مورادی هستند که باید به روز شوند. این به روز شدن، با استفاده از «سیستم مدیریت محتوا» یا CMS (Content Management System) انجام می‌شود.

  • سرور:

اپلیکیشن موبایل، فقط یک رابط است؛ مثل صفحه دسکتاپ ویندوز. صفحه دسکتاپ شما بدون استفاده از هارد دیسک سیستم‌تان نمی‌تواند کاری انجام دهد. در اپلیکیشن موبایل هم همین اتفاق میافتد. هربار که آپدیت‌اش می‌کنید، اطلاعاتی را به حافظه‌ی موبایل‌تان اضافه می‌کند؛ اطلاعاتی که خودش، آن را از سرور وب گرفته است.

به احتمال زیاد، شما هم به همین فکر می‌کنید که سیستم مدیریت محتوا، دروازه‌ای برای ارتباط با همین سرور است؛ سروری که تمام اپلیکیشن بر محورش می‌چرخد.

 

 

اما فراتر از همه‌ی این‌ها، باید مورد دیگری هم گفته شود. اپلیکیشن یک میانبر است. این میانبر، کارهای شما را ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهد. فرقی نمی‌کند که چه کاری بخواهید انجام دهید؛ نشر خبر، چاپ کتاب، تدریس یا فروش محصول. اپلیکیشن هم مثل کامپیوتر، راهی است که با استفاده از آن بتوانید پیشرفته‌تر زندگی کنید.

پی‌نوشت: یاهو مسنجر به آخر خط رسید؛ آن هم بعد از نوشتن این پست!