این سلسله مقالات، قرار است مراحل ساخت سایت‌های اینترنتی را به شما نشان دهد. با ما همراه باشید.

 احتمالا تیتر این نوشته برایتان عجیب باشد. چرا ما باید از وب‌سایت حرف بزنیم؟ اپلیکیشن موبایل، چه ارتباطی با وب‌سایت دارد؟
اگر این نوشته را خوانده باشید، می‌دانید که اپلیکیشن موبایل، به سرور و سیستم مدیریت محتوا وابسته است. این دو مورد، باعث می‌شوند که اطلاعات اپلیکیشن در دسترس قرار بگیرند. تا اینجای کار را خلاصه گفتیم؛ ولی بعدا مفصل بررسی‌اش خواهیم کرد.
قدم صفرم ساخت یک وب‌سایت چیست؟
بله؛ همانطور که می‌دانید، قبل از ساخت یک وب‌سایت باید حسابی رویش فکر کرد. وب‌سایت‌تان قرار است چه کار کند؟ قرار است چه مشکلی را حل کند؟ قرار است چه کسانی را جذب کند؟ قرار است چقدر برایش هزینه شود؟
همه‌ی این سوالات، قبل از ساخت وب‌سایت باید پاسخ داده شود. اگر کارتان را به متخصص‌ها بسپارید، قبل از هرچیز کمک‌تان می‌کنند تا این سوالات پاسخ داده شود. بیایید به قدم اول بپردازیم.
قدم اول؛ ظاهر سایت
قبل از هرچیز، گرافیستی حرفه‌ای کار شما را دست می‌گیرد. اگر کار بسیار بزرگ باشد، ممکن است چندین گرافیست تیمی تشکیل دهند و کار را پیش ببرند. قدم صفر، مشخص می‌کند که چه رنگ‌هایی استفاده می‌شود، شکل‌ها چه اندازه‌ای دارند سایت چه حال و هوایی دارد. معمولا بازدیدکننده‌های اپلیکیشن، سایت‌اش را هم می‌بینند. بنابراین ظاهر سایت‌تان باید منطقی و با فکر چیده شود. این ظاهر، به صورت فایلی عکسی به دست کدنویس می‌رسد.
قدم دوم؛ کدنویسی ظاهر سایت
اینجا دیگر از هنر خبری نیست. فایل‌های عکسی به دست کدنویسی ماهر می‌رسد و کدنویس، شروع به نوشتن می‌کند.
شاید به این فکر کنید که مگر عکس، کدنویسی می‌خواهد؟ عکس را از اینجا می‌گیریم، می‌گذاریم آن‌جا. کوچک و بزرگ کردنش هم که کاری ندارد؛ گوشه‌اش را می‌گیریم، می‌کشیم و بزرگ یا کوچک می‌کنیم. راستش را بخواهید، این اتفاق فقط در نرم‌افزارهای گرافیکی میافتد. در وب، شرایط به صورت دیگری است.
در وب، اگر بخواهید عکس در جایی قرار بگیرد، باید مختصات‌اش بنویسید. بعد از آن باید مشخص کنید که این مختصات قرار است در گوشه‌ی عکس باشد، در مرکزش باشد یا این که مثلا در وسط خط پایین عکس باشد. اگر می‌خواهید نوشته‌ای در صفحه باشد، باید جایش را تعیین کنید. باید به ماشین بگویید که «ابتدای پاراگراف» کجاست، محتوای نوشته چیست و «انتهای پاراگراف» کجاست. سرتان را درد نیاورم، همه‌چیز در وب، نوشته می‌شود؛ با زبانی به نام HTML.
در HTML، مکان همه‌ چیز مشخص می‌شود. ولی رنگ و فونت را نمی‌توان با HTML تعیین کرد. در اینجا، باید از CSS استفاده کنیم. CSS، زبان برنامه‌نویسی نیست؛ شیوه‌نامه‌ای است که به همراه HTML، وب را ساخته است.
 
برای بسیاری از ما، وب بدون CSS غیرقابل تحمل است.
شیوه‌نامه‌ی CSS، مثل آیین‌نامه‌ی رانندگی است. البته فرقش این است که ماشین، از کتابچه‌ی راهنمای تخلف نمی‌کند و هر دستوری بدهید، همان را انجام می‌دهد. همچنین CSS تنها یک قالب‌بندی است؛ مثل قالب‌بندی آیین‌نامه که از ماده و تبصره تشکیل می‌شود. هر وب‌سایتی آیین‌نامه‌ای مختص به خودش را دارد که توسط برنامه‌نویس مشخص می‌شود. فونت‌، رنگ و اندازه‌ی نوشته‌ها، اندازه‌ی عکس‌ها و رنگ پس زمینه، همه با CSS مشخص می‌شوند.
تا اینجای کار، فقط به ظاهر وب‌سایت پرداختیم. اگر گرافیست باشید، HTML بلد باشید و به کدنویسی CSS هم وارد باشید، در نهایت می‌توانید سایتی بسازید که برای هر تغیری کدنویسی مجدد نیاز داشته باشد. ولی بیشتر وب‌سایت‌ها، محتوایشان را خود به خود تغییر می‌دهند.

با ما همراه باشید. در شماره‌ی بعد، درباره‌ی Backend توضیح می‌دهیم.