توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های تلفن هوشمند و وب معمولاً راهکارهایی برای اعتبارسنجی ایده جدید خود به کار می‌برند که گاه درست و اغلب اشتباه و نادرست هستند چرا که تعداد اپلیکیشن‌های شکست خورده خیلی بیشتر از چیزی است که فکر می‌کنید!

    با این اوصاف سؤالی مطرح می‌شود که آیا شما (به عنوان یک توسعه‌دهنده و طراح اپلیکیشن) از این که چطور و چگونه باید ایده‌ی خود را اعتبارسنجی کنید خبر دارید؟

    بیان یک ایده کلی و نپخته کار سختی نیست! در واقع موضوع اصلی این ایده‌پردازی‌ها ایجاد یک نوآوری کاربردی برای تأثیرگذاری بیشتر با استفاده از اپلیکیشن‌هاست؛ برای این کار، نیاز به برنامه‌ریزی دقیقی احساس می‌شود که دید شما را به خوبی بازتاب دهد! مهم‌تر از آن اجرا کردن صحیح آن است که باید بی‌ایراد و کامل باشد؛ اطمینان حاصل کردن از بهترین راه اعتبارسنجی یک ایده ، باعث آشکار و شفاف شدن هر چه بیشتر راه ایده‌ی اپلیکیشن شما خواهد شد.

به همین خاطر ما برای شما ۳ روش، راهکار یا استراتژی مناسب برای اعتبارسنجی ایده‌ها را آورده و در ادامه تشریحشان می‌کنیم:

از شدنی بودن ایده خود اطمینان حاصل کنید

    اثباتِ شدنی بودن ایده‌یتان یک راه مهم اما ساده و کم‌هزینه (در صورت شدنی بودنش!) است که یکی از اهداف اعتبارسنجی را به سرانجام می‌رساند. این هدف یعنی شناسایی مقصود کار و پتانسیل عملی آن باعث می‌شود که سندی برای دفاع از کانسپت و مفهوم خود در دست داشته و از آن برای نمایندگی کردن ایده‌ی خود در کوتاه مدت استفاده کنید.

    این سند که از منظر فنی راهکارها را نشان می‌دهد، باید فرآیند کارهای مختلف سیستمی و تحقیقات نشان‌دهنده‌ی پتانسیلِ عملیِ ایده را در خود جای داده باشد.

نمونه‌ای اولیه برای اثبات بیشتر ایده خود بسازید

    سند اثبات مفهوم، نشان می‌دهد که اپلیکیشنی که از ایده‌یتان ساخته خواهد شد چه کار خواهد کرد اما نمونه‌ی اولیه و پروتوتایپ به این می‌پردازد که «چگونه» کارها انجام داده خواهند شد. با ساخت یک پروتوتایپ و نمونه‌ی اولیه، شما می‌توانید مرحله‌ی دوم اثبات کارکرد مفهوم و ایده‌ی خود برسید.

    یک نمونه‌ی اولیه، مدلی اجرایی تعاملی End-to-End است که شامل چگونگی گردش داده‌ها و از طرف دیگر مدیریت و پردازش آن‌ها می‌شود. در کنار این‌ها، پروتوتایپ باید تکنولوژی‌های مورد استفاده را نیز نشان داده که در نهایت باعث یک جریان شفاف برای فهم بهتر ایده می‌شود.

    گرچه هر نمونه‌ی اولیه‌ای پر از اشکال و ایراد است اما شناسایی آن مشکلات بسیار مهم و حیاتی هستند که در نهایت باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. ماهیت طراحی یک پروتوتایپ این است که شدنی بودن و نحوه‌ی اجرای فرآیندهای ایده را به نمایش بگذارد پس در نتیجه هیچگاه یک محصول نهایی نخواهد بود و نبود از آن این استنتاج را کرد بلکه بسیار ابتدایی و راه زیادی را برای رفع ایراد باید طی کند تا به مرحله‌ی توسعه برسد.

کمینه محصول پذیرفتنی (MVP)

    معرفی یک محصول به بازار، بهترین راهکار و استراتژی کاوش و تحقیق برای بازاریابی است چرا که پس از آن می‌توانید به سادگی متوجه شوید که آیا کسی آن را خریداری می‌کند یا که نه! برای فروش خوب و سریع در ابتدا باید محصولی خارق‌العاده و عالی بسازید و برای این کار هیچ چیز بهتر از آن نیست که مشتری و کاربری از اپلیکیشن شما از قبل استفاده کرده باشد

    کمینه محصول پذیرفتنی، محصولی با کمترین قابلیت و ویژگی است که در بازار امتحان شده و بازخورد گرفته است. در نتیجه‌ی این کار شما خواهید دید که کاربران چگونه با محصول شما ارتباط برقرار کرده و واکنش نشان می‌دهند. اگر مردم محصول را احتیاج نداشته باشند و شما آن را ساخته باشید، پول و وقت خود را هدر داده‌اید اما اگر تنها یک کمینه محصول پذیرفتنی بسازید، شما منابع و سرمایه‌ی خود را حفظ خواهید کرد و از طرف دیگر، در نهایت محصول خود را براساس بازخورد کاربران ساخته و رضایتمندی آن‌ها را نیز به طور کامل جلب می‌کنید.

     وقتی که یک کمینه محصول پذیرفتنی می‌سازید، درواقع نسخه‌ای کاربردی و سریع از ایده خود می‌سازید. این کار باعث سریع‌تر پیدا شدن ایرادات کار و در نتیجه سریع‌تر حل شدن آن‌ها می‌شود؛ همچنین کمینه محصول پذیرفتنی، قیمت پایه‌ی محصول شما را نیز مشخص می‌کند. علاوه بر این، کمینه محصول پذیرفتنی می‌تواند تنها یک ارائه‌ی پاورپوینت، یک صفحه‌ی فرود وب‌سایت و یا حتی یک پنجره‌ی اعلان باشد! بنابراین، تمامی استراتژی‌ها در حالتی که برای هدف رسیدن به راهکار برای اعتبارسنجی ایده باشند، سودمند هستند؛ همچنین بازخوردهای دریافت شده نیز بسیار مهم و باارزش هستند چرا که برای بهبود طراحی و کیفیت محصول باید از آن‌ها استفاده کرد و به آن‌ها اهمیت داد، چرا که در آخر شما می‌خواهید به همین کاربران محصولتان را بفروشید!