تصور کنید شخصی با شما تماس بگیرد و بگوید که تمام مشکلات شما را حل می‌کند. احتمالا شما هم نمی‌توانید حرفش را بپذیرید. شاید فیوز خانه‌تان زود به زود بپرد، شب‌ها خوابتان نبرد و ایده‌ای برای ناهار امروزتان نداشته باشید. هرکدام از این مشکلات نیاز به تخصصی جداگانه دارد.

در دنیای برنامه‌نویسی، نرم‌افزارهایی وجود دارند که تمام کارها را برایتان انجام می‌دهند. می‌توانید در آن‌ها کدهای اپ را بنویسید تا نسخه‌ی iOS، اندروید و وب را تحویل‌تان دهد. به نظر هیجان‌انگیز است؛ راه‌حلی برای تمام مشکلات. ولی من به این برنامه‌ها اعتماد نمی‌کنم!

به نظرم همان‌طور که اشخاص همه‌فن‌حریف نمی‌شوند، نرم‌افزارها هم همه‌کاره نمی‌شوند. راه دور نرویم؛ چند بار با نرم‌افزارهای نصب شده روی ویندوز، کارتان را به شکلی حرفه‌ای انجام دادید؟

 

تا به حال چندبار با پینت، کار گرافیکی حرفه‌ای انجام داده‌اید؟

 

برای تولید اپلیکیشن اندروید، نرم‌افزاری خاص وجود دارد که آن را با نام «اندروید استادیو» (Android Studio) می‌شناسیم. این نرم‌افزار با استفاده از جاوا نوشته شده، برمبنای نرم‌افزار شرکت «جت‌برینز» (JetBrains) توسعه داده شده و رایگان است. مالکیت معنوی این نرم‌افزار با شرکت گوگل است. گوگل هم مثل رویه‌ی معمولش، نرم‌افزار را رایگان گذاشته تا هرکس بتواند از آن استفاده کند. نرم‌افزارهایی که با اندروید استادیو نوشته می‌شوند، فقط در اندروید کار می‌کنند. ولی ویژگی‌هایی که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره کردیم در آن‌ها وجود خواهد داشت.

اگر بخواهید برای iOS اپلیکیشن بنویسید، نیاز به سیستم عامل OSx (یا به عبارت دیگر، کامپیوتری که توسط اپل ساخته شده باشد) دارید. روی این سیستم عامل، نرم‌افزاری به نام Xcode نصب می‌شود که با زبان Swift (این زبان هم توسط شرکت اپل توسعه داده شده است) کار می‌کند. با نصب این نرم‌افزار، می‌توان اپلیکیشن‌های iOS را توسعه داد و آن‌ها را روی اپ‌ستور (فروشگاه اپلیکیشن iOS) قرار داد. اپلیکیشن‌های این نرم‌افزار هم فقط روی iOS کار می‌کنند؛ ولی به بهترین شکل.

 

فرقی نمی‌کند که درباره‌ی نرم‌افزار صحبت کنیم یا شخص؛ معمولا حرفه‌ای‌ها نتیجه‌ی بهتری را تحویل می‌دهند. ویژگی‌هایی که در قسمت قبل گفتیم، با «نیتیو» (Native) بودن اپلیکیشن یا به عبارت دیگر، نوشتن‌شان با نرم‌افزار اختصاصی پوشش داده می‌شوند.