البته متاسفانه تعداد کمی از کاربران به حریم خصوصی دیجیتالی خود آنطور که باید و شاید اهمیت می دهند و به سراغ روش های ورود و شناسایی دو مرحله ای می روند، تا از اشتراک هایشان در سرویس های مختلف محافظت بیشتری به عمل آورند.

در همین راستا و طی یک اقدام تازه، کمپانی یاهو سبک جدیدی را برای بالا بردن سطح امنیت اکانت های کاربران خود ارائه نموده که از آن با عنوان گذرواژه های مبتنی بر تقاضا (on demand passwords) یاد می نماید.

روش مذکور تا حدی الگو بردای شده از همان تکنیک لاگین دو مرحله ای است، با این تفاوت که وقتی قصد ورود به اشتراک خود را دارید از طریق یک اپلیکیشن یا پیامک، کدی دارای تاریخ انقضا به موبایل شما ارسال شده و می توانید از آن به جای گذر واژه ورودی اکانت تان استفاده نمایید.

تفاوت در اینجاست که بر خلاف ورود دو مرحله ای، دیگر لازم نیست یک پسورد اولیه را وارد و سپس کد ارسالی بعدی را مورد استفاده قرار دهید، بلکه رمز فرستاده شده از یاهو حالا رسماً کلمه ی عبور اشتراک شما به حساب می آید.

به زبان ساده تر دیگر کاربران یک گذر واژه دائمی نخواهند داشت و فقط از جانب سرویس دهنده پسوردهای کوتاه و مبتنی بر تقاضا، در زمان های لازم به آنها داده می شود.

برای بهره گیری از این راهکار تازه باید به اشتراک یاهو خود رفته و گزینه ی on demand passwords را فعال نمایید، از این پس هر بار که قصد ورود به اکانت تان را پیدا کردید، دکمه ای با عنوان Send My Password (پسورد مرا ارسال کن) مشاهده خواهید نمود که با کلیک بر روی آن یک کلمه رمز به موبایل شما ارسال می گردد.

یاهو اولین شرکتی نیست که تلاش می نماید پسوردهای سنتی را از میان بردارد و بسیاری از کمپانی های بزرگ حوزه ی تکنولوژی تا کنون کوشش داشته اند تا شیوه های مبتنی بر اثر انگشت یا اسکن چشمی را جایگزین گذرواژه های عمدتاً نا امن نمایند.

 

venturebeat.com