کسی که گوشی را در دست می‌گیرد و اپلیکیشن شما را نصب می‌کند، چند خواسته دارد. هرچه این خواسته‌ها بیشتر پوشش داده شوند، اپلیکیشن‌تان باکیفیت‌تر به حساب میاید. برای پوشش داده شدن این خواسته‌ها، اپلیکیشن تحت فرآیندی خاص تولید می‌شود.

کاربران، دوست دارند که اپلیکیشن را در گوشه‌ای نصب کنند تا هروقت خواستند، باز شود. ولی صاحب اپلیکیشن دوست دارد تا چشم کاربر دائما به اپلیکیشن‌اش باشد. توجه بیش از حد به هرکدام از این دو فاکتور، می‌تواند اپلیکیشن را تباه کند. اگر بخواهیم کاربر کاملا راضی باشد، بعد از مدتی اپلیکیشن را نگاه می‌کند و شاید با افسوس پاکش کند. شاید هم این اتفاق نیافتد؛ ولی همانطور که قبلا هم  گفته‌ایم، مهم UX است. اگر کاربر داخل برنامه نرود، دانلودش چه اهمیتی دارد؟

از طرف دیگر، ورود بیش از حد به حریم شخصی کاربر (همان دسک‌تاپ موبایل منظورمان است!) باعث کلافگی می‌شود. پس ما مجبوریم که از یک طرف کاربر را به برنامه بکشانیم و از طرف دیگر، مزاحم‌اش نشویم.

محتوای اپلیکیشن، یکی از مهمترین خصوصیات‌اش است. اپلیکیشنی که محتوای خوبی نداشته باشد، بازخورد خوبی هم نخواهد داشت. برای مثال، اگر فروشگاهی اینترنتی دارید، تمام محصولات‌تان را در اپ بگنجانید. اگر می‌خواهید برای نمایشگاه اپلیکیشن داشته باشید، تمام محصولات و شرکت‌کنندگان را در آن معرفی کنید. اگر اپلیکیشنی خبری می‌خواهید، اخبار لحظه به لحظه‌تان را در اپ قرار دهید.

بدون استفاده از قابلیت‌های اپلیکیشن، چنین محتوایی مثل مقداری کاغذ است که روی هم انباشته شده باشد. مهم این است که بتوان در بین این کاغذها، اطلاعات مورد نظر را پیدا کرد. اپلیکیشن هم در کنار اطلاعات جامع، باید قابلیت‌هایی داشته باشد که جستجو و دسته‌بندی‌شان را راحت کند.

تمام این اطلاعات و ویژگی‌ها، در فضایی جذاب به دست ما می‌رسند. اپلیکیشنی که قرار است دل همه را به دست آورد، ظاهری جذاب هم دارد.

در کنار تمام این موارد، پشتیبانی قوی هم باید قرار داشته باشد. شاید سال دیگر، بخواهید در اپلیکیشن‌تان تغییری ایجاد کنید. شاید مشکلی در اپلیکیشن به وجود آمده باشد و بخواهید برطرف شود. بدون پشتیبانی، عمر اپلیکیشن‌تان خیلی زود تمام می‌شود.

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد می‌تواند باعث شود که اپلیکیشن، تبدیل به بازی‌ای برد-برد شود. کاربر از اپلیکیشن رضایت خواهد داشت و این رضایت، باعث می‌شود تا کارفرما هم در ذهن‌ کاربر گنجانده شود. برای رسیدن به این موارد، فرآیند تولید اپلیکیشن مسیری خاص را طی می‌کند. با این مسیر در مطالب بعدی آشنا خواهید شد.